Montaż klimatyzacji w Krakowie

Montaż klimatyzacji w Krakowie, prawie zawsze wiąże się z jakimś wyzwaniem. W poprzednim poście opisywaliśmy przypadek związany z sposobem prowadzenia instalacji, tym razem opiszemy przypadek, gdy instalacja pod klimatyzację, jest przygotowana.

klimatyzacja gree
przygotowana instalacja klimatyzacji przez dewelopera

Przygotowana instalacja klimatyzacji przez dewelopera

Instalacja klimatyzacji przygotowana przez dewelopera, to coraz częściej występujące zjawisko w Krakowie. Krakowscy deweloperzy, przekonują i przyciągają potencjalnych klientów do wybrania ich oferty, poprzez oferowanie coraz to wyższego standardu wykończenia mieszkania.

Deweloperzy przygotowują instalację klimatyzacji, pod alarm, kamery i inne tego typu rzeczy, wszystko co jest na topie, ma wzięcie.

Czy warto kupić mieszkanie w Krakowie z przygotowaną instalacją klimatyzacji?

Wszystko zależy od tego, jak podejdziemy do sprawy montażu klimatyzacji w mieszkaniu. Jeżeli chcemy mieć pochowane instalacje w ścianach, aby nie było ich widać, jest to dobry krok. Jednak, zalecamy wybranie własnej firmy, która przygotuje Nam instalację pod klimatyzację lub przypilnowania, w jaki sposób jest kładziona instalacja. Jeżeli zdecydujemy się na wykonawców dewelopera, wskażmy im miejsce, gdzie chcemy umieścić klimatyzator, aby przygotowali instalację w konkretnym miejscu w salonie, a nie np. w kuchni.

Ponadto, zdecydujmy się na telefon do firmy z rekomendacjami naszych znajomych lub pozytywnych opinii z internetu, o nadzór i sprawdzenie, czy instalacja klimatyzacji jest poprowadzona prawidłowo.

Jakie błędy najczęściej spotykamy w przygotowanych instalacjach klimatyzacji przez dewelopera?

Najczęściej spotykane błędy to:

 • zagnieciona miedź
 • wilgoć w instalacji
 • pył i brud w instalacji
 • przygotowanie instalacji w złym miejscu
 • instalacja pod zbyt małą moc jednostki wewnętrznej
 • wyprowadzenie skroplin powyżej miedzi, przy górnej krawędzi urządzenia
 • wykonanie instalacji w sposób niechlujny i na odczep się
 • pomylone bezpieczniki w szafie zasilającej
 • zły kabel sterowniczy i wiele innych…

Pewnie zastanawiacie się, z którym z powyższych błędów, musieliśmy się zmierzyć? Już spieszymy z odpowiedzią!

Napotkane przez Nas trudności przy montażu klimatyzacji w Krakowie, na jednym z nowo powstałych osiedli to:

 1. Instalację miedziana wyprowadzono z lewej strony wyciętego kwadratu, ze zdjęcia, a rurka skroplin z prawej. Jest to źle przygotowana instalacja, W urządzeniu przygotowano miejsce na skropliny, w swoim lewym lub prawym rogu, a nie gdzieś po środku.
 2. Instalację zagięto, poniżej punktu wyjścia ze ściany, co zmusiło Nas do wycinania większej dziury w dół ściany, aby wpalić się przed zagięciem.
 3. Końcówki instalacji zagięto niechlujnie, w taki sposób, w jaki zaginają się przy ucinaniu miedzi nożycami do blachy, powinny zostać zagniecione na długości kilku cm kombinerkami, a najlepiej zostać zalutowane!
 4. Instalację wyprowadzono na zewnątrz, gdzie została złamana, wręcz urwana przy ścianie i zagnieciona, kilkanaście cm dalej.
połączona instalacja klimatyzacji
przedłużona instalacja klimatyzacji

Jak widzicie instalacja klimatyzacji w Krakowie, na przygotowanych instalacjach przez dewelopera, to nie łatwa sprawa.

Po przedłużeniu instalacji klimatyzacji w mieszkaniu, zajęliśmy się przedłużaniem instalacji na zewnątrz. I tutaj, nie obyło się bez niespodzianek.

Jak już wcześniej wspominaliśmy, instalację urwano przy ścianie, prawdopodobnie przez osoby wykonujące tynk zewnętrzny. Dodatkowo, została zagnieciona w ścianie, jednak na tyle głęboko, iż uważamy to za winę osób układających instalację.

Znowu rozcięliśmy kawałek ściany, wpaliliśmy się przed zagięciem, zaizolowaliśmy łączenie instalacji taśmą antykondensacyjną, przedmuchaliśmy całą instalację i podłączyliśmy do jednostki zewnętrznej.

Jednostkę zewnętrzna klimatyzacji, postawiliśmy na specjalnych stopach antywibracyjnych, tzw. BIG FOOT.

Po skręceniu instalacji na zewnątrz, przystąpiliśmy do montażu jednostki wewnętrznej.

Powiesiliśmy urządzenie w miejscu wskazanym przez klienta, zgodnie ze sztuką budowlaną i wytycznymi producenta, co do sposobu montażu urządzenia. Następnie połączyliśmy instalację między jednostkami, zrobiliśmy próbę ciśnieniową szczelności instalacji, podłączyliśmy komunikację, sterowanie oraz skropliny. Kolejną rzeczą było wykonanie próżni, wpuszczenie freonu do instalacji i rozruch urządzenia.

Pomimo wielu początkowych trudności, urządzenie wystartowało, zyskując przy tym prawidłowe parametry pracy i pracuje po dzień dzisiejszy. Ten montaż klimatyzacji w Krakowie, zapamiętamy na długo. Nie tylko ze względu na napotkane przy nim trudności, ale również sympatycznych i serdecznych ludzi, którymi byli Panowie od wykończeniówki i inwestor 🙂

Zachęcamy do oglądnięcia zdjęć z naszych innych realizacji

Realizacje

klimatyzacja w mieszkaniu
Back to top of page