Klimatyzator jako pompa ciepła,

klimatyzator jako pompa ciepła, to coraz popularniejsze rozwiązanie wśród naszych klientów. Pompa ciepła wiążę się ze sporą inwestycja, która zwraca się w dłuższym okresie czasu niż montaż klimatyzacji. W jednym z naszych artykułów, zastanawialiśmy się, co wybrać, klimatyzację, czy pompę ciepła? A teraz zastanowimy się, nad innym pytaniem, mianowicie:

Jaka jest różnica pomiędzy klimatyzatorem a pompą ciepła?

Różnica między Nimi jest taka, że pompa ciepła oddaje pozyskaną energię cieplną, najczęściej do wody centralnego ogrzewania i transportuje je do źródeł odbioru czyli grzejniki, podłogówka, klimakonwektory.

Z kolei klimatyzator oddaje pozyskaną energię cieplną do powietrza, czyli nagrzewa powietrze w naszym pomieszczeniu, a nie wodę w centralnym ogrzewaniu. Jest to bezpośrednie oddawanie ciepła do powietrza.

Pompa ciepła, ogrzewa cały dom, a mam jedno urządzenie na zewnątrz. Czy jeżeli chciałbym ogrzewać dom klimatyzacją, muszę założyć tyle zewnętrznych urządzeń ile mam pokoi?

Nie, nie i jeszcze raz nie! Nie ma absolutnie takiej potrzeby. Wystarczy Nam system multi-split, do którego możemy podpiąć kilka urządzeń.

Na rynku klimatyzacji istnieje przekonanie, że jeżeli chcemy ogrzewać dom klimatyzacją to należy do każdego pomieszczenia założyć osobną jednostkę. Jest to całkowicie błędne przekonanie. Przy ogrzewaniu pomieszczeń za pomocą klimatyzacji, należy się skupić na mocy jaką będziemy potrzebować do ogrzania domu. Znając moc, jesteśmy w stanie wejść na stronę producentów urządzeń i w kartach katalogowych produktów, np.tu lub tu.

Klimatyzator pompa ciepła Toshiba

klimatyzator jako pompa ciepła

Co gdy przyjdzie ostra zima?

sroga zima

Klimatyzator jako pompa ciepła, a ostra zima. Co, gdy temperatury spadną do -15? Czy będę wtedy marznął?

Oczywiście, że nie!

Pompa ciepła posiada wbudowane grzałki elektryczne, które ją wspomagają, przy skrajnie niskich temperaturach. Klimatyzacja z kolei, musi być odpowiednio przewymiarowana, bądź posiadać specjalną technologię np. Hyper Heat, która pozwala jej pracować nawet przy -15 stopniach, bez utraty wydajności.

Grzałki elektryczne? Zapłacę miliony $$$ za prąd!

Pewnie większość osób na samo załączające się grzałki elektryczne ma dość. Spokojnie, to wcale nie jest takie złe!

Pompa ciepła załącza grzałki elektryczne, w momencie jeżeli przez określony czas nie może osiągnąć temperatury. Dołącza je stopniowo, najpierw 3 kW, potem 6 i jeżeli posiada to 9 kW, w zależności od stopnia zapotrzebowania. Pompy ciepła Mitsubishi, Daikin, Toshiba, posiadają takie technologie, które powodują, że ich zapotrzebowanie na pracę grzałek elektrycznych jest znikome.

Nawet jeżeli zdecydujemy się na producenta, który tej technologii nie posiada, w ciągu roku ile mamy dni z temperaturą poniżej -15 stopni? 3? Może max 5? Zobaczcie na ten wykres

Jakie grzałki?! Panie, toż to setki kWh pociągnie.

grzałki pompa ciepła

Realizacje

Zachęcamy do oglądnięcia zdjęć z naszych innych realizacji.

Back to top of page