Klimatyzacja czy pompa ciepła?

Jak często słyszymy to pytanie od naszych klientów, ich znajomych, znajomych ich znajomych. Klimatyzacja czy pompa ciepła? Ludzie dzwonią do Nas i często prowadzimy długie rozmowy szukając najlepszego rozwiązania.

Czym właściwie różni się klimatyzacja od pompy ciepła?

Celem klimatyzacji jest odebranie ciepła z ośrodka chłodzonego i przekazanie go za pomocą serii przemian termodynamicznych do ośrodka, gdzie możemy przekazać takie ciepło. Najczęściej jest to przekazanie ciepła na zewnątrz budynku. W takim razie czym różni się to od pompy ciepła? Właściwie niczym, poza źródłem z jakiego jest pobierane ciepło. Jeżeli mówimy o powietrznej pompie ciepła, co do zasady działania, jest to ten sam rodzaj urządzeń.

Rodzaje pomp ciepła

Najczęściej wykorzystywanym rodzajem pompy ciepła w Polsce, jest pompa ciepła typu powietrze-woda. Urządzenie takie, pobiera ciepło z atmosfery i przekazuje je do wody, ogrzewając ją lub chłodząc (gdy zamienimy obiegi za pomocą zaworu trójdrogowego)

agregat pompa ciepła
wymiennik pompa ciepła

Klimatyzacja czy pompa ciepła? To pytanie zadawał sobie również nasz Klient. Zdecydował się na jedno i drugie! Klimatyzacja z pompą ciepła.

Jak to działa w praktyce?

W zimie, do ogrzewania całego domu oraz c.w.u, wykorzystujemy priorytet grzania w pompie ciepła. Pompa ciepła, ma ustawiony priorytet na grzanie C.W.U, a następnie instalacji C.O. Pobiera ciepło z powietrza i przekazuje do wymiennika. Wymiennik z kolei oddaje ciepło do przepływającej przez niego wody. Na instalację idzie woda o temperaturze 40 stopni celsjusza. Dochodzi do skrzynki rozdzielczej, gdzie jest rozdzielana na poszczególne sekcje. Za ilość wody dopływającą do poszczególnych sekcji, odpowiadają zawory regulujące. Otwierają się i przymykają w zależności od zapotrzebowania na ciepło w danym pomieszczeniu.

A gdzie ta klimatyzacja?

Klimatyzację włączamy, po zakończeniu okresu grzewczego. Zmieniamy priorytet na chłodzenie, zamykamy zawory sekcji grzania i otwieramy od sekcji chłodzenia. Schłodzona woda, przepływa przez wymienniki klimakonwektorów, pobiera ciepło z pomieszczenia i wraca do wymiennika w pompie. Następnie odebrane ciepło, jest przekazywane do jednostki zewnętrznej i oddawane do atmosfery. Cały cykl się powtarza wielokrotnie, utrzymując warunki komfortu w pomieszczeniach.

Jak widać na powyższym przykładzie, połączenie klimatyzacji z pompą ciepła, jest jak najbardziej możliwe i opłacalne.

Zachęcamy do oglądnięcia zdjęć z naszych innych realizacji.

Realizacje

Back to top of page