Przygotowanie instalacji pod klimatyzację

Z czym to się wiąże?

Przygotowanie instalacji pod klimatyzację w domu jednorodzinnym w Krakowie. Zastosowanym rozwiązaniem jest, system klimatyzacji oparty na klimatyzatorach marki TOSHIBA, który jest w czołówce, jeżeli chodzi o niezawodność.

Przygotowanie instalacji pod klimatyzację, wymaga od inwestora, podjęcia decyzji, czy instalację będziemy prowadzić w ścianach, pod warstwą tynku, czy po ścianie, w korytkach. Jeżeli trwa remont, jest planowany w najbliższej przyszłości lub inwestor zgodzi się na wykucie bruzd, przystępujemy do działania i zaczynamy od nacięcia ścian bruzdownicą, która wykonuje tzw. sznity w ścianach, a następnie przystąpić do  wykuwania bruzd, w warstwie tynku, w których umieścimy rury miedziane w izolacji, wraz z kablami sterowniczymi.

W naszej instalacji zastosowaliśmy rury miedziane z hurtowni Wienkra.

Rury miedziane

przygotowanie instalacji pod klimatyzacje

Jak prowadzić instalację?

Wykonując bruzdy (czyli inaczej mówiąc rowki o odpowiedniej głębokości, pozwalające schować w nich przygotowaną instalację pod klimatyzację) w ścianach, należy je wykonywać ostrożnie, aby nie uszkodzić znajdujących się w nich przewodów instalacji elektrycznej, co mogło by doprowadzić do porażenia prądem elektrycznym pracownika przygotowującego instalację pod klimatyzację. Warto w tym celu, przed rozpoczęciem nacinania warstwy tynku, sprawdzić za pomocą tzw. szukacza kabli, czy w miejscu, w którym planujemy prowadzić instalację pod klimatyzację, nie znajdują się jakieś kable.

A co ze skroplinami?

Ważnym elementem każdej przygotowanej instalacji pod klimatyzację, jest również sposób odprowadzenia skroplin z klimatyzacji, a właściwie sposób ich podłączenia do kanalizacji. W naszej karierze zawodowej, spotkaliśmy się z osobami, które nie były świadome tego, że klimatyzator, nie posiada własnego, wbudowanego zabezpieczenia przed „przykrymi zapachami”. Urządzenia, które są w miarę regularnie używane, można podłączać przez zwykły syfon i spełni on swoją rolę, jednak klimatyzator, jest na tyle specyficznym urządzeniem, że pracuje głównie w lecie, czyli jest wyłączony przez kilka  miesięcy. Taka sytuacja powoduje wyschnięcie standardowego syfonu i przedostanie się „przykrych zapachów” do Naszego mieszkania. W celu uniknięcia takiej sytuacji, należy użyć specjalnego syfonu, dedykowanego do klimatyzacji, który temu zapobiegnie, poprzez wbudowaną kulkę, która w razie wyschnięcia syfonu, opadnie i zamknie dostęp do kanalizacji.

Syfon do klimatyzacji

Realizacje

syfon do klimatyzacji
Back to top of page